Çalışma Saatleri: 09:30 - 19:00

Sağlık Terapisi

Sağlık Terapisi


Sağlık Psikolojisi Nedir?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de sağlıklı bir yaşam sahibi olmada ki azalma; yani sağlıkla ilgili sorun ve sıkıntı yaşayan kişilerin sayısındaki artıştır. Kanser, MS, kalp hastalıkları, epilepsi, şeker ya da sarılık gibi bulaşıcı hastalıklara kapılan kişi sayısı, her geçen gün daha da çoğalmaktadır. Bu nedenle “sağlık danışmanlığı”nın önemi ve gerekliliği artık daha çok vurgulanmaktadır. Hasta ve hasta yakını olma psikolojisini anlayabilme ve buna göre davranış kalıplarının kontrolü de sağlık danışmanları tarafından belirtilen noktalardan biri olmaktadır. Hepimiz kendi sağlığımızdan sorumluyuz ve bu yüzden “sağlıklı yaşam stili” sahibi olabilme önem taşımaktadır.

İşte bu doğrultuda “Sağlık Psikolojisi” de bizlere yol göstermektedir. Stres, sigara içme, alkol kullanma alışkanlığı, spor yapmama, yanlış beslenme, aşırı sıkıntı ve üzüntü gibi birçok etken bizim sağlığımızı tehdit etmektedir. Yapılan yanlışların ya da içinde bulunduğumuz psikolojik durumun farkındalığına varmak “sağlıklı” yaşam doğrultusunda atılacak adımdır. Aynı zamanda bu noktalarda da “sağlık danışmanlığı”ndan da destek alınabilir. Anlaşıldığı gibi sağlık danışmanlığı sadece bir hastalık teşhisi konulduktan sonra yararlanabileceğimiz bir psikolojik destek değil; aynı zamanda öncesinde de yaşam stilimizin farkındalığına varıp, ilerideki olası hastalıklara yakalanma riskimizi de azaltabilen bir araçtır.

Kimi zaman aile üyelerinden birinin yaşadığı bir sorun ailenin diğer üyelerini de doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkiler. Fiziksel hastalıklar, bağımlılık sorunları, eğitim, kariyer, iş ve sosyal yaşamdaki sorunlar gibi sorunlar nedeniyle yaşam dengesi ve uyumu bozulan birey, kendine özgü prensiplere göre işleyen bir organizasyon olan aile sisteminde, koşulsuz bir şekilde dengenin, uyumun ve aile sağlığının bozulmasına neden olur. Aile, sadece sosyal, ekonomik ve kültürel bir organizasyon olarak değil, doğal bir organizasyon olarak bu uyumu ve dengeyi tekrar kurmak, geliştirmek ve bütünlüğünü korumak ihtiyacındadır.

Terapide gizlilik esastır. Diğer bir deyişle terapist aile üyelerinden biri ile yapacağı görüşmeyi o üyenin izni olmadıkça diğerleri ile paylaşamaz.