Project Description

Herkesin iş hayatı çok büyük önem taşır. Özellikle günün büyük bir kısmını iş hayatımız oluştururken bunun önemini hiç kimse inkar edemez. Yaşamımız boyunca iyi bir kariyer sahibi olabilmek ve bunun doğrultusunda da iyi bir yaşam kalitesi yakalamak çoğumuz için önemlidir. Yaptığımız işin bize yüklemiş olduğu sorumluluk duygusu ve baskı; çevremizdeki insanların bizden beklentileri; kendi hayallerimiz, emellerimiz; iste bunların hepsi bazen bizler farkında bile olmadan psikolojimizi etkiler. Sabahtan, iş ortamımıza girerek başlayan koşuşturma, masamızın üstünde birikmiş olan raporlar, görüşmemiz gereken müşteriler, girmemiz gereken toplantılar, almamız gereken kararlar…

İşte bunlar gibi birçok etken iş/özel hayatımızda strese neden olur. Evet belki biraz stres hayat motivasyon ve performans kaynağı olabilir ama şayet stres seviyemizde artış varsa ve biz sürekli artan panik, endişe, heyecan, sinirlilik duygular girdabına giriyorsak, bu noktada başkalarına danışmak ve yardım alma gereği söz konusu olabilir. İşte bu evrede artık devreye özellikle bu tarz konularda uzmanlaşmış iş psikologları devreye girebilir. Artık günümüzde psikoloji her alana yayıldı, gelişti, ilerledi. Özellikle USA ve UK deki çoğu organizasyon, firma ya da birey, profesyonel anlamda çeşitli iş dünyası ile ilgili konularda, daha sağlıklı, verimli ve olumlu bir iş ortamı ve insani ilişkileri için yardım almaktadır. Gerek bireysel/grup, gerekse organizasyon bazında her türlü anket, psikoteknik testler, danışmanlık, ve terapi hizmetleri almak artık Türkiye de de mümkün.

Aile/özel hayat ile iş hayatı dengesinin sağlanması, iş adaptasyonu, iş yerinde psiko-sosyal problemlerin çözümlenmesi, verimli gelecek/ kariyer planlama, iş stresi, Patron/aile şirketlerinde iletişimi güçlendirme, iş tatmini, motivasyonu ve performansı gibi konularda artık her isteyen yardım alabilir. Tek yapılması gereken iş hayatlarımızı şöyle bir gözden geçirmek ve gerektiği takdirde uzman kişilerle temasa geçmektir. Hepimizin hayatı kolayca değişebilecek sorunları dert edip kendi iş/özel yaşamımızı karartmayacak kadar değerli ve özeldir.

Diğer Yazılarımız