Project Description

Bireysel İş Psikolojisi Danışmanlığı

Kişi, iş yaşantısı ile ilgili veya iş yaşantısının çeşitli getirilerinden dolayı oluşan duygusal, düşünsel, davranışsal veya ilişkisel bir şikayetle bireysel psikoterapi almak için başvurabilir. Bireysel psikoterapide başlangıçta sorunun ne/ler olduğu, ne zaman başladığı, nasıl devam ettiği araştırılır; kişinin iş/özel yaşantısının geçmişindeki belirleyici sebepler ve bugünündeki tetikleyici ve/ya devam ettirici etkenler araştırılır. Kişinin iş/özel yaşantısı ile ilgili ne tür değişimler hedeflediği tespit edilir. Bu gözlemlerin sonucunda ve kişinin hedefleri doğrultusunda, sorunun çözümlenmesi için çalışmanın akışı belirlenir.

Her biri 50 dakika olan seanslar psikoterapinin ilk döneminde şikayetlerin ağırlığına göre haftada 1 veya 2 olarak düzenlenir ve kişi arzuladığı hedefe yaklaştıkça 2 haftada bire inilebilir. Psikoterapinin sonlandırılmasına uzman ve danışan karşılıklı konuşarak karar verir ve seanslar daha da seyrekleştirerek sonlandırılır.

Bireysel psikoterapinin kaç seans süreceği kişinin katılımcılığına, sorununun yoğunluğuna, zaman içersinde doğabilecek yeni stres faktörlerine göre değişkenlik gösterir.

Diğer Yazılarımız