Çalışma Saatleri: 09:30 - 19:00

ÇOCUKLARA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR?

ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ

ÇOCUKLARA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR?

ÇOCUKLARA NEDEN MAHREMİYET EĞİTİMİ VERİLMELİ?

Evde ve dışarıda başlarına gelebilecek her türlü kazaya karşı çocuklarımıza kendilerini korumayı öğretiyoruz peki vücutlarının güvenliğini korumayı neden öğretmiyoruz?

 • Çocuklarınız okula gidiyorsa,
 • Arkadaşlarına kalmaya gidiyorsa,
 • Komşunuzun evinde oyun oynuyorsa,
 • İnternette yalnız zaman geçiriyorsa tüm bu ortamlarda bir pedofil (halk dilinde sübyancı)  ile karşılaşma ihtimali bulunmakta. Bu konunun farkında olmak ve çocuklarımızı eğitmek en temel görevimiz olmalı.

HANGİ YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLAR DAHA ÇOK CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALIYORTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuklara” ait verilerine göre, Türkiye’de 2014 yılında bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldı. Cinsel suçlara maruz kalan çocukların yüzde 57,6’sını 15-17 yaş grubu, yüzde 23,9’unu 12-14 yaş grubu, yüzde 18,5’ini ise 11 yaş ve altındakiler oluşturuyor.

Yapılan çalışmalara göre istismar edilen çocukların %60-%70’i akrabaları, öğretmenleri, komşuları, otorite figürleri gibi çocuğun bildiği ve güvendiği kişiler tarafından cinsel istismara uğruyor. Pedofiller önce çocukların ve ailenin güvenini sağlamaya çalışıyor ve onlarla yakın olabileceği işleri seçebiliyor. Çoğunluğu erkek olan pedofiller, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklara sanal dünyadan da ulaşmayı tercih edebiliyor.

ÇOCUKLARA MAHREMİYET EĞİTİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR NELERDİR? 

 • Özellikle küçük yaştaki çocukların, yaşadığımız çevreye çok güvensek dahi, tek başına sokakta oynamasına, markete gitmesine vb. izin vermemeliyiz. Daha büyük çocuklar için gün içinde bulundukları ortamları, kimlerle temas halinde olduklarını bilmeli, o yetişkinlerle tanışmalı ve mümkünse tek yetişkin yerine en az iki yetişkinin olduğu ortamlarda bulunmasını sağlamalıyız. Çocuğumuzun sanal dünyada da kimlerle temas ettiğini takip etmeliyiz.
 • Cinsel istismara uğrayan çocuklar kültürel etkilerden, aile korkusundan, pedofillerin tehditlerinden yada başına gelenin tam olarak ne olduğunu anlamadığından bunu gizleyebiliyorlar. Bu noktada ailelerin çocuklarına, vücutlarının güvenliğini nasıl sağlayacaklarını anlatması ve aralarındaki iletişimi güçlü tutmaları çok büyük önem kazanıyor.
 • Vücudundaki özel bölgeleri ve bu bölgeleri anne baba hariç kimsenin çıplak göremeyeceğini,  dokunamayacağını ve fotoğrafını çekemeyeceğini anlatın.
 • Başka bir kişinin de kendi özel bölgelerine onun yanında dokunamayacağını ve ondan dokunmasını isteyemeyeceğini söyleyin.
 • Tanıdığı kişiler onu sevmek için dokunabilir veya sarılabilir ama hoşlanmadığı bir dokunuş olduğunda bunu söylemesi gerektiğini ve engelleyemezse bir yetişkinden yardım alması gerektiğini belirtin.
 • Birisi ona “aramızda sır olarak kalsın” diyerek vücuduyla ilgili bir şey yaptığında yada tehdit ettiğinde, size korkmadan anlatması gerektiğini ve onu her koşulda koruyacağınızı söyleyin.
 • Bunları çok yakın bir kişi yada bir arkadaşı yapsa da, sanal ortamda gerçekleşse de aynı tepkileri vermesi gerektiğini belirtin.
 • Bu konuşmayı doğal ortamlarda(banyo sonrası, giyinip soyunurken) yapın ve belirli aralıklarla tekrarlayın.

CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUKLAR HANGİ BELİRTİLERİ VEREBİLİR?

İstismara uğrayan çocuklar bunları sizlerle paylaşmasa da siz bazı davranışlardan onu fark edebilirsiniz.

 • İçine kapanabilir,
 • Notlarında düşüş yaşayabilir,
 • Kendine zarar verebilir yada agresif davranışlar sergileyebilirler.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Çevreden alınacak tepkiler nedeniyle yaşananların üstünü örtmek, suçlunun başka çocukları da istismar etmesine yol açabilir. Süreç zorlu olsa da böyle bir durumla karşılaşıldığında savcı yada polise durumun bildirilmesi önemlidir.

 

Bir cevap yazın