Empatia Psikoterapi Merkezi, Om Yoga USA’ den,Gail Grossman sertifikalıdır.

Yoga ve Hareket Terapisi Nedir?

Çocuk yogası ve hareket terapisi, çocuklara doğru nefes almayı, hayal güçlerini kullanarak hem yoga duruşlarını uygulamayı hem de var olan beden esnekliklerini korumayı öğretmeyi amaçlar. Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok faydası vardır. Özellikle, yaşları küçük olan çocuklar, enerji dolu ve daha esnek oldukları gibi hayal gücü bakımından da çok açıktırlar.

Çocuk hareket terapi ve yogasının da burada onları desteklediği alan ise, yaşamları boyunca bu özellikleri korumalarını ve geliştirmelerini sağlamak, hayal güçlerini kullanırken onları pozlarla ve asanalarla doğru bir şekilde yönlendirmek, kendilerine olan güvenlerini pekiştirmek, bedenlerini kullanarak nasıl rahatlayabileceklerini öğretmektir.

Bununla beraber, çocuk hareket terapisi, çocuğun duygu ve düşüncelerini dilediği gibi bedenini kullanarak hareketlerle ifade etmesini sağlar. Özgürce, kendi dilediği gibi hareket etmesi için cesaret verir. Böylelikle, çocuk içinde bastırdığı tüm duygu ve düşüncelerini bir uzmanın gözetiminde içinden atmış olur.

Çocuk yoga ve hareket terapisi hem bireysel hem de küçük gruplarda uygulanmaktadır.

Fiziksel Faydaları

Sinir sistemini rahatlatır.
Uyumayı kolaylaştırır.
Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
Bedenlerindeki gerilimi azaltır.
Kaslarını gevşetir ve rahatlatır.

Zihinsel/Psikolojik Faydaları

Konsantrasyonu, odaklanmayı geliştirir.
Stresi azaltır.
Zihni rahatlatır.
Psikolojik olarak da rahatlamayı sağlar.

Duygusal Faydaları

Kendilerini ifade etmede yardımcı olur.
Duygular hakkında konuşmalarını destekler.
Hayal güçlerini geliştirir.
Yaratıcılıklarını arttırır.
Öz güveni arttırır.

Nasıl Uygulanır?

Çocuk yoga ve hareket terapisine başlamaya karar verildiğinde öncelikle anne-baba görüşmesi yapılır ve çocuk hakkında gerekli bilgiler alınır. Bir değerlendirme aşamasından sonra çocuk bireysel ve ya grup terapisine alınır. Seanslar 45 dakika -1 saat sürmektedir. Sağlıklı olan minimum 12 seanslık bir sürece tabi tutulmasıdır. 12 uygulamanın sonunda anne-babaya çocuk hakkında geri bildirim verilmektedir.