Empatia Psikoterapi Merkezi, İngiltere’ den, B.A.A.T sertifikalıdır.

Çocuklar İçin Sanatla Psikoterapi Nedir?

* 3-5 | 6-10 | 11-15 | 16-21 yaş gruplarına uygulanır.

Sanat Psikoterapisi, özellikle küçük yaştaki çocuklar başta olmak üzere, tüm yaş gruplarında uygulanan faydalı ve keyifli bir yöntemdir.

Çocukların, yetişkinlere göre daha az kelime haznesi olduğudan, sanat aracı ile duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ve derinden ifade edebilirler.  Sanat ile çocuklar hem istediklerini, hem de korkularını özgürce anlatabilirler.

Ayrıca, sanat terapisinde çocuklar, sembolik de olsa, kendi hayatlarının sorumluluğunu üstenirler ve böylece yeterlilik duyguları artar.  Bu terapi şekli, aynı zamanda,  sağ beynini güçlendirerek, onların daha iyi  düşünebilecekleri ve  hayal kurabilecekleri ortamı yaratır.

Neden yaratıcı sanatlar terapisi?

✓     İfade: İyileşmenin ilk adımı hislerimizi ve yaşadıklarımızı ifade edebilmektir.

✓     Yaratıcılık: Sanat terapisi, yaratıcılığa ve farklı biçimlerde dışa vuruma izin vererek duygu ve düşüncelerin aktarılmasına olanak sunar.

✓     Kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda ifadeler, sanatın gücü ile hayat bulur.

✓    Sanat terapisi, gerekli görüldüğünde, psikoterapi ile de desteklendiğinden daha etkin bir süreçtir.

✓    Güven hissi: Yaşanmış zor olaylar, travmalar, sanatta kullanılan yansıtma teknikleri (müzik, dans, resim, vb.) ile serbeste ifade edilir. Böylelikle, savunma ve direnç mekanizmaları tehdit edilmeksizin, duyguların serbestçe dışa vurumu sağlanır. Danışan, kendi sorunları ile baş edebilmek için çözümler üreterek zamanla kendini daha iyi hisseder.

✓    Bilinçli olarak fark edilmesi güç olan  duygu, düşünce ve korkuların keşfi sağlanır. (bilinç altı zamanla sanat yolu ile açığa çıkar.)